Kozlu / Erbaa / Tokat

Kozlu Köyü, Erbaa’nın güneyinde Sakarat Dağı eteğinde ormanlık alan içerisinde kurulmuş, ilçe merkezine 16 km mesafede rakımı 940 metredir. 1870’li yıllarda Rus zulmünden kaçan Çerkeslerin yaşadığı şirin bir köydür.

Bir haftalık gibi kısa bir çobanlık serüvenim olan bu köyün doğası, havası ve suyu gerçekten de çok güzel. Düğünleri ve Çerkes dansları ise görülmeye değer bir kültürel miras. Fakat arazi yapısı tarım için çok uygun olmadığından bu köy de diğer Anadolu köyleri gibi zamanında çok göç vermiş.

Uzun zamandır bu köye yolum düşmemişti. Pandemi sebebiyle Erbaa’da olduğum için hem fotoğraf çekmek hem de eski günleri hatırlamak amacıyla rotamı bu yöne çevirdim. Annem ve babamı da alarak yola koyuldum.

Daha önceki duyumlarıma göre bu köyde insanlar destek ile çilek üretimine başlamış. Köye gittiğimde gerçekten de her yerde çilek tarlası ile doluydu. Ayrıca ritim olarak da ışık olarak da şahane görünüyorlardı.

Köyde dolaşırken tanıdıklara denk geldik ve uygun bir tarlada fotoğraf çekmeye karar verdim. Tarla gerçekten çok düzenli ve güzeldi fakat yüksekten çekim yapacak bir alanım yoktu. Ben de drone ile çekim yapmaya karar verdim. Annemin de modelliği ile bu güzel fotoğrafı ortaya çıkardım.

Bu arada yapılan araştırmalara göre bu coğrafyada Hititler ve Asurlular zamanında maden ocakları varmış. Sit alanı olarak gösterilen bu alanda yakın zamanda bir altın madeni gündeme geldi. Tek arzumuz bu güzel coğrafyanın altın vb maden ocakları ile, siyanür ile zarar görmemesi ve bu güzel çilek tarlalarının varlığını sürdürmesidir.

Güzel Kozlu’ya selamlarımla…