Kızılcaköy / Bozdoğan / Aydın

Daha önce hiç Aydın’da bulunmamıştım. O meşhur sıcağıyla karşıladı beni. Fotoğrafçı arkadaşım Tayfun TANER‘in daveti üzerine gitmiştim. Kendisi Bozdoğan, Kızılcaköy’dendi.

Köy bir nebze de olsa hava bakımından güzeldi. Hafif bir rüzgar cennet gibi geliyordu. Daha önce fotoğraflarından Tayfun hocamın dedesini ve ninesini görmüştüm. Mutlaka tanışmak ve fotoğraflamak istiyordum.

Sabahın erken vaktinde uyandık ve köyün hemen altındaki incir bahçesinin yolunu tuttuk. Şansımıza ilk defa hava bulutluydu. İncir bahçesi ortasında eski bir evin önüne geldik.

Ev tam anlamıyla ‘Ben Anadoluyum’ diye ayakta duruyordu. Aynı şekilde evin önünde iki güzel insan da ayakta duruyordu. O iki güzel insanla, gazi dedemle ve ninemle tanıştım.

Fotoğraf çekim aşaması da komik ve eğlenceliydi. Biraz ninemi yorduk ama ortaya bu fotoğraf çıktı. İncirlerin güneş altında kuruma anı. Ninemle konuşurken bazı cümleleri anlayamıyordum ama sağolsun Tayfun hocam iyi çevirmendi.

Hiç unutamayacağım bir gezi oldu benim için. Daha önce Aydın incirinden ve lezzetinden bahsetmişlerdi. Yerinde tatmak ve bunu yaşamak bambaşka bir tecrübeydi. Açık ve net olarak şunu söyleyebilirim ki en güzel incir ve pide Aydın’da yenir.