Kadırga Yaylası / Kürtün / Gümüşhane

Kadırga Yaylası, 1800 rakımda Gümüşhane – Trabzon sınırında bulunan güzel bir yer. İlk defa 2018 yılında Trabzonlu fotoğrafçı abim Yüksel YAVUZ ile gitmiştim. Kültürün bu kadar güzel yaşandığını görmek ise beni ayrı bir mutlu etmişti.

Otçu Şenlikleri de denen bu şenliklere Gümüşhane, Trabzon ve Giresun illerinde bulunan Çepniler çok yoğun ilgi gösteriyor. Bununla beraber çevre illerden insanlar adeta akın ediyor.

Oğuz Otçusu, Tonya Otçusu, Kasımağzı Otçusu bu topluluklardan bazılarıdır. Her biri kendi yaylasından horon ederek gelir ve Kadırga’da buluşurlar. Renklerin, müziğin ve horonun buluşması da tam olarak burada başlar.

Kadırga Yaylası’ndaki bu şenlikler her Temmuz ayının son Cuma günü yapılır. Yaylada bulunan camiinin ise sadece minareleri bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet’in bu camiide namaz kıldığı söylenir. 560 yıllık bir tarihi de mevcuttur.

Bir rivayete göre de genelde yaylaların yağmurlu olmasına rağmen cuma namazı vakti hiç yağmur yağmamıştır. Hatta ben 2 kez katıldım ikisinde de hava çok değişkendi ama yine de yağmadı.

Şimdiye kadar katıldığım şenlikler arasında galiba en eğlendiğim yer Kadırga’ydı. Ayrıca herkeste harika bir enerji var. Yüzler gülüyor, horonlar ediliyor, kemençe, davul, zurna adeta yaylayı coşturuyor. Hele bir de fotoğrafçı iseniz bol bol malzeme çıkıyor.