Perşembe Yaylası / Aybastı / Ordu

Yemyeşil düzlükleri, tepeleri, tarihi şenlikleri ve dünya harikası menderesleri ile Perşembe Yaylası, Ordu’da en çok ziyaret edilen yaylalardan birisidir. Özellikle de mayıs ortasından haziran ortasına kadar olan süreç, yaylanın görsel olarak coştuğu zamanlardır.

Yaylanın güney yüzünde Kümbet olarak bilinen düzlük, hem tarihi açıdan önemlidir hem de mendereslerin birbirine kavuştuğu alandır. Yüksek bir tepeden bakılınca, özellikle de Adatepe’den ne demek istediğimi net anlayabilirsiniz. Ayrıca burası, şenlikler olduğunda meşhur at yarışlarına da ev sahipliği yapar.

Fotoğrafta gördüğünüz çoban amcamız ise, Kümbet Ovası’nın meşhur çobanı Hami Dayı. Uzaklardan baktığınızda en kalabalık koyun sürüsünü onun güttüğünü görebilirsiniz. Başında kasketi, sırtında değneği, elinde kavalı ile sabahtan akşama kadar bu düzlüklerde koyun gütmektedir.

Aslen Gürgentepe’li olan Hami Dayı, ara sıra bizleri tekrar gördüğünde hatırlamakta zorlansa da, sağolsun fotoğraf konusunda kimseyi kırmaz, muhabbetini de esirgemez. Ayrıca kavalıyla sizlere hoşgeldin deyip güzelce de sizler için bir şeyler çalar.

Bana göre Perşembe Yaylası’nın simgelerinden biri olan Hami Dayı, fotoğraflara da ayrı bir yakışıyor. O ünlü at yarışlarına da misafirlik yapan Kümbet Ovası’nın resmen onunla özdeşleştiğini söyleyebilirim. Yolunuz Perşembe Yaylası’na düşerse selamımı iletmeyi unutmayın. Hatırlamaz ise, Erbaalı Niyazi Hoca dersiniz 🙂