Boztepe / Altınordu / Ordu

Oldum olası kalabalık şehirler beni rahatsız etmiştir. Kimine göre daha iyi şartlar ve yaşam fırsatları sunsa da elimin tersiyle bu fırsatları bir kenara itebiliyorum. Kısacası kalabalık sokakların, avmlerin, kafelerin ve cafcaflı caddelerin bana verebileceği bir şey olduğunu düşünmüyorum. Galiba şehrin döngüsü benlik değil.

Bu yüzden genelde fotoğraf çektiğim alanlar Anadolu’nun ücra köşeleri ve kırsal yaşamla ilgilidir. Fotoğraf alanındaki yolumu da genelde bu bakış açım şekillendiriyor. Fakat yine de tarzımın dışına az da olsa çıktığım zamanlar olmaktadır. O da çok ilgimi çekerse…

Bu fotoğrafı Altınordu Fotoğraf Maratonu’nda çekmiştim. Fotoğrafa yeni başladığım zamanlardı. Onca yer gezmeme rağmen istediğim kareyi henüz çekememiştim. Ayrıca bunaltıcı hava ve kalabalık da benden yana değildi. İşler yolunda gitmiyordu.

Fotoğraf teslimine bir saat kala, karşıdan karşıya geçmek için yaya olarak ışıklarda bekliyordum. Bir anda karşıma bu mekan çıktı ve nasıl bir kompozisyon kuracağımı düşündüm. Camii ve teleferik uyumlu görünüyordu ama hareket halindeki teleferik kabinlerini denk getirmek lazımdı. Ayrıca arka planda ters ışıkta Boztepe de güzel görünüyordu.

Beklediğimin de ötesinde bir şey oldu ve martının da kompozisyona dahil olmasıyla bu fotoğrafı ortaya çıkarmayı başardım. Zaman, mekan ve sabırla istediğim kare ortaya çıkmıştı. İşte bu fotoğraf yarışmalarda ilk ödül aldığım fotoğraftı. Kendimce iyi bir başlangıçtı. Daha nicelerine diyelim o zaman.