Sis Dağı / Şalpazarı / Trabzon

Yaşadığı coğrafyayı iyi tanıyan insanlar, her türlü hava şartlarını önceden kestirebilir. Hazırlıklarını da ona göre yapmaya çalışır. Bu şartlar insanların yaşam biçiminden tutun da, yolların ve evlerin yapılış şekline kadar farklılık gösterir. Tüm bu coğrafi şartlar ve yaşam biçimleri de kimi fotoğrafçıların ilgisini çeker. Ona göre hep hazır olmalıdır. Çünkü, coğrafyaya hakim olan fotoğrafçı bir adım öndedir.

Bu fotoğrafı Sis Dağı Yaylası’nda bir şenlik günü çektim. Öğleden önce hava çok sıcaktı ve bulutlar adeta horona durmuştu. Öğleden sonra bu bulutların yağmur ve sis getireceğini ve benim içinde farklı bir atmosfer olacağını tahmin ediyordum. Bir adım önde olmak, coğrafyayı tanımak dediğim olay buydu. İyi gözlem yapıp ona göre hazırlıklı olmak her zaman iyidir.

Yağmurun başlaması ile beraber herkesi bir telaşe sardı. İnsanlar şemsiyelerini açtı ve farklı yönlere doğru bir hareket oldu. Yüksek bir konumdan bunu gözlemlerken, modellerin çakışmaması ve doğru zamanda tuşa basmak için dikkat ettim. Ayrıca atmosferin sisli ve puslu olmasından dolayı, siyah beyaz tercih kullanarak anlatımı daha da güçlendirmek istedim.