Perşembe Yaylası / Aybastı / Ordu

Misafirperverlik, Anadolu’nun ruhunda gizli. Yaylasından ovasına, en ücra köyünden kasabasına ruhunda saflığı bulunduran her insanın içinde yaşıyor. Bunu ezbere de söylemiyorum. Gezdiğim, gördüğüm yerlerden ve yaşadığım tecrübe ettiğim olaylardan ve tanıştığım insanlardan biliyorum. Anadolu mayası diyorum ben buna.

Fotoğraftaki yer, Ordu ilinin Aybastı ilçesine bağlı meşhur Perşembe Yaylası. Görev yerim olan Korgan’a da çok yakın olan bu yayla menderesleri, koyun sürüleri, şelaleleri ve doğal güzellikleri ile herkesi kendisine çekiyor. Tabiki de en başta fotoğrafçıları. Çünkü, tam olarak bir fotoğraf cenneti.

Bu yaylanın da hem tarihi açıdan hem de mendereslerin buluştuğu yer olması açısından en güzel yerlerinden biri Kümbet’tir. Kümbet’e yolunuz düşerse de mutlaka denk geleceğiniz kişi fotoğraftaki güzel insan Hami Dayı’dır. Elinde kavalı, başında kasketiyle Kümbet’in düzlüklerinde, tepelerinde sabahtan akşama kadar koyun güder.

Hami Dayı’yı tanıdığımdan beri defalarca fotoğrafladım. Hiç birinde de sağolsun kırmadı beni. Her gelene Kümbet Ovası’na hoş geldin deyip, muhabbetini yapıp, çaya dave eder. Tabiki kavalını da çalmayı ihmal etmez. Veda vakti geldiğinde de ” Uğurlar Ola ” der. ” Misafirperverlik, Anadolu’nun ruhunda gizli. ” dedim ya, galiba tam olarak oradayız.