Eskala Yaylası / Şalpazarı / Trabzon

Renklerin en güzel şekilde buluştuğu coğrafyanın adı, Anadolu’dur. Bölgeden bölgeye değişen otantik kıyafetler ve gelenekler bende hep farklı bir heyecan uyandırmıştır. Çünkü hep bu yöresel kıyafetlerin ve geleneklerin bana anlatacağı, paylaşacağı onca hikaye olduğunu düşünürüm. Bir bilinmezin peşine düşer gibi nerede, ne öğrenirim diyerek hiç bilmediğim coğrafyalara adım atarım.

Trabzon’nun Şalpazarı ilçesinde yaşayan ve hala yaşatılan Çepni Kültürü beni en çok kendisine çeken konulardan birisidir. Yaşlısından gencine her kuşağa bu kıyafetler gerçekten de çok yakışıyor. Festivallerde, şenliklerde, düğünlerde ve bayramlarda giyilen bu rengarenk çepni kıyafetlerini Şalpazarı’nda kendinize özel diktirebilir veya satın alabilirsiniz.

Bu fotoğrafı Şalpazarı ilçesindeki vatandaşlarımızın yaylak olarak kullandığı, Eskala Yaylası’nda çektim. Kadırga Yaylası’na çok yakın olan bu yayladaki renklerin cümbüşü diğer yaylalara göre daha fazla. Eskala’dan yola çıkan horoncuların peşinde birazcık geride kaldım. Sonradan gidenlerin peşinde fotoğraf çekmek istedim. Bu kızımızın kıyafeti gerçekten de çok güzeldi. Onu rahatsız etmeden, yaylanın çimeninde yürürken bu fotoğrafı çekmeyi başardım.

Kalabalık alanlarda fotoğraf çekmek gerçekten zor iş. En önemlisi de arka planı temizlemek ve sade, anlaşılır bir kadraj yapmak gerçekten zor iş. Bunu sağlamak için de epey bir bekledim. Galiba tüm bu emeğim ve zahmetine değdi. Bir gün bu topraklara yolunuz düşerse mutlaka Temmuz ayının son cuması düzenlenen Kadırga Yaylası Şenlikleri’ne katılın derim. Dünyanın en keyifli şenliklerinden birisine misafir olacaksınız.