Çayırkent / Korgan / Ordu

Bir zamanlar Anadolu’da çocuklar bu güzel ahşap beşiklerde büyürdü. Beşiği sallayanlar türküler okur, çocuklar ise mışıl mışıl uykuya dalardı. Günümüzde de çok az olmasına rağmen, hala bu güzel renkli beşiklerde uyuyan çocuklar var. Ne mutlu onlara.

Bununla birlikte kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden biri olan beşikçilik, son temsilcileri ile hayatta kalmaya çalışıyor. Kullanım için daha az tercih edilse de, süs eşyası veya hediyelik olarak daha çok değer buluyor. El emeği göz nuru işçilik beşiği daha da bir değerli kılıyor.

Görev yerim olan Çayırkent’te, babadan oğula kalan bu mesleği devam ettiren İbrahim ÖZYÜREK abimiz, köy işlerinden kalan vakitte beşikçilik ile uğraşıyor ve harika eserler ortaya çıkarıyor. Babası Bekir ÖZYÜREK’ten aldığı bu sanatı köyünde kendi imkanları ile kurduğu atölyesinde hayatta tutuyor.

Ben de ustamızın elinden çıkan, tasarımı ve renkleriyle çok hoşuma giden bu beşiği yine ustanın kendi elleriyle tasarladığı evinin içinde fotoğraflama şansı buldum. Beni ağırlayan ustamızın eşine ve pehlivan torununa da modelliği için çok teşekkür ederim.

Sizler de bu beşikten kullanmak veya hediye almak isterseniz, ustamız İbrahim ÖZYÜREK’e 05377955928 nolu telefondan ulaşabilirsiniz. Küçük veya kullanım için büyük beşik yaptırabilirsiniz. Kim bilir, belki de bir beşik sizi o güzel günlere götürür.