Yason Burnu / Perşembe / Ordu

Ordu’da gün batımı denince ilk akla gelen yerlerden birisi tarihi Yason Burnu’dur. Bu şirin yarımada, yılda 320 gün, güneşin doğuş ve batışını seyir imkânı verir. Tarihi yapısıyla ve doğasıyla da binlerce kişi her yıl ziyaret eder.

Ordu – Giresun Havalimanına 42 km, Ordu’ya 35 km, Perşembe’ye 20  ‘dir. Yason burnunun önü taşlık olmakla beraber, burada gemiler durabilmektedir. Yason adı, Argonotlar’la beraber burada karaya çıkan Yason’dan kalmıştır.

Burunun alt tarafında ‘Panaya’ adında eski manastır/kilise vardır. Çaytepe sınırları içinde olan yarımada üzerindeki kilisenin adı Jason’s Church diye de bilinir.

Bu kilise, 1868’de yörede yaşayan Rumlar ve Gürcüler tarafından yaptırılmış olup, mimarisi gayet özelliklidir. Yason burnu, esasen çok eski bir yerleşim yeridir. MS 3. yüzyılda Hıristiyanlar, Giresun’da İsa’nın doğumunu kutladıktan sonra buraya gelerek ‘Işıklar Bayramına’ katılırlarmış.

Fakat insan keşfettikçe bu gibi mekanların zamanla belediyeler ve bazı kurumlarca talan edildiği ortaya çıkıyor. Definecilerin verdiği zarar ortadayken, bir de sit alanı olmasına rağmen düzenleme adı altında bölgeye yakışmayan işlemler yapılıyor. Hele bir de deniz fenerinin her tarafı ziyaret edenler tarafından çirkin yazılarla donatılıyor.

Yakın zamanda kilise yanına yapılan “Papazın Evi” adlı ucube bina ve yeni düzenleme ile bu alana yapılan işlemler Yason’u o tarihi güzel doğasından uzaklaştırdı. Yapılan kaldırımlar ise “Daha iyi bir taş döşeme yapılamaz mıydı?” dedirtiyor. Bir fotoğrafçı olarak artık kiliseyi çekemez oldum. Çevre düzenlemesine asla karşı değilim ama her şeyin de bir usulü vardır.

Ayrıca her baharda açan anemonlar da artık eskisi kadar yoğun değil. Bölgeyi ziyaret eden kişilerce koparılması ve alan düzenlemesi sebebiyle yakın zamanda onlara da veda edeceğiz gibi.

Elimizde sadece tertemiz bir gün batımı kaldı gibi görünüyor. Özellikle de yarım adanın sol yüzünde harika bir fotoğraf alanı var. Kaya üzerinde kurulanan karabataklardan ve gün batımında seyreden küçük balıkçı teknekerinden güzel kareler çıkıyor. Şansınızı deneyin derim.