Başçiftlik / Tokat

Yaş ne olursa olsun, bazen insan gerçekten eğlenmek veya eski günlere dönmek istiyor. Ya geçmişe olan özlemden ya da insanın içindeki çocuğun ölmeyip bir yerden bir şekilde dışarı çıkmasındandır bu.

Burası Tokat’ın beyaz patatesi ile ünlü ilçesi Başçiftlik. Eskiden Başçiftlik halı dokuma ile ünlüyü fakat yok olan çoğu meslek gibi halı tezgahları da yandı, bitti, gitti.

Genelde sakin olan bu küçük ilçe kışın bir nebze de olsa ziyaretçi akınına uğruyor. Harika yaylaları ve kayak tesisi insanları buraya çekiyor. Ha bu arada mşsafirperverlikleri ve neşeleri paha biçilemez.

Yöresel olarak “İpli Kayak” diye bir kayak çeşidine sahipler. TRT Belgesel’de “Usta Eller” adlı yapımında bir bölümü buna ayırmıştır. Fakat onu çekmeye fırsatım olmadı malesef. Artık seneye fotoğraflayabilirim ancak.

Bu dedemiz ise defalarca yukarıdan aşağı kızak ile kayıp durdu. Maskesi, kafasındaki fesi ve duruşu gerçekten harikaydı. Arkadaki diğer modellerle üçleme oluşturup sonunda bu kareyi çekmeyi başardım.

Umarım kendisi, çocukları veya torunları bu fotoğrafı görür ve bana ulaşırlar. Neşesi ve performansıçşn ona buradan teşekkür ederim.