Perşembe Yaylası / Aybastı / Ordu

Mendereslerin ahenkle uzandığı Perşembe Yaylası, Ordu ilinin en çok ziyaretçi alan bölgelerinin başında yer alıyor. Muhteşem doğası, hiç bitmeyen koyun sesleri ve  benzersiz manzaraları ile adeta büyülüyor. Binlerce insanın dışında, birçok sporsever ve fotoğrafçı tarafından da çok sık ziyaret ediliyor.

Bu fotoğrafta üç kano sporcusu mendereslerde kano yapmanın keyfini yaşıyor. Mendereslerin büyüsüne kapılmışlar gibi sanki. Kıvrım kıvrım mendereslerde kürek çekiyorlar. Peki kim bu adamlar? Profesyonel ekipmanlarıyla, kanolarıyla mendereslere ve doğaya yakışan bu adamlar kim?

2017 yılında kurulan Orkado, tam adıyla Ordu Doğada Yaşam ve Kano Derneği, Ordu ilinde kano sporunu başlatan ve bu sporu çevresine sevdiren sivil bir toplum kuruluşudur. Dernek bünyesi genelde eğitimcilerden oluşsa da toplumun her kısmından bünyesinde sporcu bulundurmaktadır. Donanımlı, neşeli ve enerjik bir ekibe sahiptir.

Ordu Perşembe Yaylası’nda ilk kez düzenlenen Uluslararası Kano yarışlarına imza atan Orkado, yaptığı birbirinden çeşitli ve faydalı projeler ile de dikkat çekiyor. Sadece Ordu’nun doğal güzelliklerini tanıtmakla kalmayıp, manevi projeleri de sporla buluşturmayı amaç edinmişler.

Suyun sadece manzaradan oluşmadığını, sadece balık tutmaktan ibaret olmadığını göstermek amacıyla ülkenin dört bir yanında kanoları üstünde kürek çekiyorlar. Ayrıca toplumsal olaylara ve manevi değerlere sahip çıkan Orkado, bu çalışmalarına devam etmekte kararlı görünüyor.

Bu fotoğrafı Perşembe Yaylası’nda bulunan Karga Tepesi üzerinden çektim. Karların erimesiyle dolan menderesler adeta ahenkle uzanıyor. Orkado sporcuları ise profesyonel ekipmanları ile bu güzelliğin tadını çıkarıyor. Ayrıca ben de kano denedim ve bu eğlenceli sporu herkese öneriyorum.