Karayaka / Erbaa / Tokat

Anadolu’da eskiden çok hünerli eller vardı. Sanayileşmenin artması ve teknolojinin gelişmesiyle kullanılan el yapımı aletler yerini seri üretim ürünlere bıraktı. Böylece bu hünerli ellerde artık teknolojiye uyum sağladı ya da kendi yağında kavruldu. Orak, tırpan, ellik, düven, saban vb eski yapım tarım aletlerini neredeyse hiç görmez olduk.

Tüm bu sanayileşmeye rağmen arazisi engebeli ve teknolojiye elverişli olmayan yerlerde, eski toprak çiftçilerimiz bazı eski tarım aletlerini kullanmaya devam ediyor. Ayrıca arazi elverişli olsa bile bazen tarlada ürün kalabiliyor. Bunun da üstesinden elbette bahsettiğimiz bu el yapımı ürünler geliyor. İnce işçilik için biçilmiş kaftan gibiler.

Fotoğrafta gördüğünüz yer, Erbaa ilçemize bağlı Karayaka Kasabası’ndan. Orakçı dediğim bu fotoğrafta, yaşından da anlaşılacağı gibi bu ninemiz, tarlasındaki ürünleri biçerken orak kullanıyor. Emeğinin en küçük noktasına kadar boşa gitmemesi için gayretle çalışıyor. Yöresel kıyafeti, elinde orağı ve duruşu ile de bizlere güzel bir fotoğraf veriyor.

Yakın zamanda belki de hiç göremeyeceğiz bunları. Belki de bir dönemin sonuna tanıklık ediyoruz. Bir Zamanlar Anadolu’da sahnesi izler gibi.