Perşembe Yaylası / Aybastı / Ordu

Perşembe Yaylası, Ordu’da en çok ziyaret edilen yaylalardan birisidir. Özellikle de mayıs ortasından haziran ortasına kadar olan süreçte bambaşka güzel oluyor. Mendereslerdeki su seviyesindeki artış ve baharın gelişi ile beraber renklerin güzelliği yaylayı adeta cennete çeviriyor.

Belirli aralıklarla gitiiğim Perşembe Yaylası, sürprizlerle dolu olup sabırlı olduğunuz takdirde mutlaka size iyi bir fotoğraf sunar. Zamanı ve mekanı okuyabikiyorsanız, ışığın en iyi olduğu vakitlerde bu iyi fotoğrafa rastlayabilirsiniz. Ayrıca, hava değişimleri de sizlere farklı atmosferler sunabilir.

Daha önce “Koyun Gölleme” isimli fotoğrafımı gördüyseniz, bu fotoğrafın da yine o seriden olduğunu fark edersiniz. Koyunlar yünlerinin kırkılmasından önce, yünlerinin temiz olması için bir kaç defa mendereslerden geçer. Karşı kıyıya yapılan bir kaç geçişten sonra bu süreç tamamlanır. Bir bakıma geleneksel bir süreçtir.

Bu sürecin havadan nasıl göründüğünü merak ettim ve bu fotoğrafı drone ile çektim. Mendereslerin kıvrımlı yapısı ve sürünün sudan geçerkenki duruşu fotoğraf açısından doğru zamandı. Ortaya böyle bir fotoğraf çıktı. Yaylanın genç çobanları, Levent ve Fatih kardeşime fotoğraftaki emekleri için çok teşekkür ederim. Sürprizlerle dolu yaylada yeni fotoğraflarla ve hikayelerde bakalım neler göreceğiz.