Perşembe Yaylası / Aybastı / Ordu

Yeşilin her tonuna rastlayabileceğiniz, her türlü güzelliklere ve yaşamlara şahit olabileceğiniz yerdeyiz. Burası Perşembe Yaylası. Koyun seslerinin, ineklerin ve günlük koşturmacaların mendereslerin ahengi ile buluştuğu noktadayız.

Yaz başıydı. Tepeden tepeye fotoğraf çekmek için sürekli yer değiştiriyordum. Çok uzaklarda ise küçük bir hareketlilik görmüştüm. Fotoğraf makinemle çok uzaktan bir kare çektim ve ne olduğuna göz attım.

Mavi giyimli bir dede elinde serpme ağı ile balık avlamaya çalışıyordu.  Dedim işte fotoğraf budur. Hemen hareketlendim ve çok uzaklardan menderesler seviyesine yürüyerek imdim. Tabi yine aynı heyecanla, koşma hızında yürüme diyelim.

Selamımı verdim ve ‘Rastgele Dede’ dedim. Selamımı aldı ve ‘ Hoşgeldin’ dedi. Sonra kendimi tanıttım ve ona da adını sordum. Sonradan öğrendim ki öğrencimin dedesiymiş. Çok mutlu oldum bunu duyunca. Selam olsun tüm DİLEK ailesine.

Güzel bir noktadan yine ağ atmak için hazırlanıyordu. Fakat biraz seviyesine inmem gerektiği fark ettim. Başka türlü istediğim açı mümkün değildi. Çünkü hem sağlığı hem de sol dengeyi tamamlayan inekleri de almam gerekiyordu. Ama en önemlisi de doğru zamanda, doğru hareketi yakalamaktı.

En sonunda suya da batarak bu fotoğrafı çekmeyi başardım. Menderesler diyarında bu güzel fotoğrafı çekmeme vesile olan dedeme teşekkür ederim. Tekrar buluşmak dileğiyle.