Alacabal / Erbaa / Tokat

Erbaa’da tarımsal ürün olarak hemen hemen her şey yetişmekte olup, ilçe bölgenin de tarım olarak ileri gelen yöresidir. Bu ürünlerin başında ise, coğrafi işaretli ürün olan Erbaa Narince Bağ Yaprağı gelir. Sofralarımızın vazgeçilmez tadı olan zeytinyağlı sarmalarımızın da kaynağı budur. İnce, tüysüz ve damarsız yapısı sayesinde lezzeti bambaşka oluyor.

Tabiki de bu lezzetin oluşması kolay olmuyor. Sürekli yeni gelişen taze asma yaprakları, sabah erken saatlerde sapları ile birlikte hasat edilir. Yapraklar hasat edilirken demetler halinde havalanma imkânı olan bez örtüler içerisine konulur. Hasat edilen yapraklar kızışmadan salamura işlemine geçilir. Salamura yapılacak yapraklar, son bir kez ayıklama işlemi sonrasında düzgün şekilde dizilmiş demetler ısıya dayanıklı 50 -100 litrelik bidonlara dizilir.

Yaprakların üzerine kanaviçe bez serilir. Bidonun üst kısmına salamura suyunun % 10 oranında iri salamura tuzu tartılarak eklenir. Paslanmaz çelik kazanlarda kaynatılan sıcak su, bidonların üzerine boşaltılır. Yapraklara salamura suyunun tam olarak nüfuz edebilmesi için mermer bloklar bırakılarak baskı yapılır. Yapraklar salamura suyu içerisinde 3-5 gün bekletilir.

Salamuradan çıkarılan yapraklar tahta kasalar üzerine serilerek sularını salmaları beklenir. Süzme işlemi tamamlanan yapraklar 1, 3, 5 veya 10 litrelik plastik ambalaj malzemeleri içerisine demetler halinde basılır. Ambalajlanan salamuralık yapraklar serin, havalanabilir ve ışık almayan bir ortamda pazarlama zamanına kadar bekletilir.

Emeği zor olan bu tarım ürünü, Erbaa Narince Bağ Yaprağı gerçekten ününü hak ediyor. Mutlaka deneyin derim.