Çayırkent / Korgan / Ordu

2014 yılında öğretmenlik için tercihlerim açıkladığında, atandığım okulun Ordu / Korgan / Çayırkent Çok Programlı Anadolu Lisesi olduğunu öğrenmiştim. Korgan’ın da adını ilk defa bize çok yakın olmasına rağmen o zaman duymuştum.

Okulum ilçe merkezine uzak bir beldede ve memleketim olan Tokat’ın Niksar ilçesi sınırlarına çok yakındı. Bu beni ayrı mutlu ediyordu. Çünkü buradaki insanların çoğunun Niksar ile bağlantısı vardı. Ayrıca memlekete gidiş-geliş açısından da kolay olacaktı.

Yeni bir mekan, yeni insanlar ve yeni maceralar beni bekliyordu. Tabi o zamanlar fotoğraf aşkıyla yansam da fotoğraf çekmiyordum. Henüz bir fotoğraf makinem bile yoktu. Askerlik zamanı geldi ve zaman geçti derken 2017 yılında aldığım ilk fotoğraf makinesi ile bir yıl sonra 2018’de okuluma tekrar gelmiştim.

Okul yolumuz çok uzun olmasına rağmen ben her daim kulaklığımı takar, manzaraya bakar gözlerimle fotoğraf çekerdim. Dağlar, dereler, köprüler, eski evler ve yaşam her daim dikkatimi çekiyordu. Bulunduğum yeri keşfetme hissi her daim beni meraklı ve canlı tutuyordu.

Yine bir gün okula gelmiştik. Fotoğraf makinem de her zamanki gibi yanımdaydı. Sınıflardan birinin penceresinden aşağı baktığımda harika bir sis manzarası ile karşılaştım. Aklıma gelen tek şey öğretmenler odasından bir an önce fotoğraf makinemi kapmaktı.

Bi koşu gittim ve fotoğraf için en uygun noktayı seçtim. Sonuç olarak ortaya bu fotoğraf çıkmıştı. Belki de izleyen meslektaşlarım şöyle dedi ” Vay be ne manzara ama. Keşke ben de burda öğretmenlik yapsam. ” Belki de tam tersi ” Dağ başında öğretmenlik yapıyor adam.” dediler.

Her ne olursa olsun, Çayırkent’in önemi benim için Korgan’dan daha fazla. Tanıdığım onca güzel insan, gezdiğim güzel şelaleler, yaylalar ve anlatmakla bitmeyecek dopdolu günler… Tüm bunlar hepsi benim için unutulmaz güzellikte anılar olarak kalacak. Bir gün burdan gitsem de yine bir yerlerde aklım bu güzel diyarlarda kalacak.

Kim bilir bu yazıyı okuyan biri, belki gelecekte bu okulda görev yapar. Belki de benim gibi o da pencereden bu manzaraya bakar.