Kızılçubuk / Erbaa / Tokat

Erbaa Ovası, Kelkit Vadisi üzerinde adeta cennetten bir köşe gibi hemen kendini belli ediyor. Hemen hemen her türlü tarım ürününün yetiştiği ve su bakımından zengin olan bu ova, ayrıca göçmen kuşları da bu doğasıyla kendisine çekiyor.

Kızılçubuk üzerinden Boğazkesen mevkine gidiyordum. Bu bölgede koyun sürülerini çok sık görüyordum. Fotoğraf açısından en verimli zamanlar olan sabah ve akşam otlandıkları için çok sık denk geliyorduk. Fakat bu kez başka bir sürü dikkatimi çekti.

Gün batımına yakın bir zaman diliminde ön planda sayıları kırka yakın bir leylek sürüsü gördüm. Akşamın huzurunda sakince bekliyorlardı. Hemen arkalarında ise bir koyun sürüsü vardı. İşte o an fotoğraf güzel olacak demiştim. Fakat istediğim hareketlilik yoktu.

Beklemek lazımdı. İstediğim hareketlilik leylek sürüsünden bir leyleğin havalanması ile ortaya çıktı. Yorucu bir günün ardından ikişer üçer leylekler yuvalarına dönmeye başladılar. Güneşin kızıllığında ufukta kayboldular.

Baharın müjdecisi çiftçinin dostu olarak kabul edilen bu güzel hayvanların doğa için de faydalarını anlatmakla bitiremeyiz. Çatılara yuva yaptıkları için bazı insanlarımız rahatsız olsa da, leyleklerin tarlalardaki zararlı haşere, kemirgen ve yılan gibi sürüngenlere karşı etkili olduğu tartışılmaz bir gerçektir.

Leyleklerle ilgili gerçek olmayan tek şey ise, bebekleri leyleklerin getirdiği efsanesidir. Yoksa, doğru mu?