İverönü / Erbaa / Tokat

Bahar, Erbaa’ya bir başka geliyor sanki. Tarım cenneti olan bu yemyeşil tarlalar ve araziler, tarım faaliyetlerinin de başlamasıyla bambaşka bir hareketliliğe ev sahipliği yapıyor. Yoğun bir koşturmacaya tanık oluyor bu güzel topraklar.

İşine gücüne koşan insanlar ve doğanın mucizeleri her yerden fışkırıyor adeta. Bu yorucu telaşın başlangıç ve bitiş süresi her tarım ürününde farklı olsa da Anadolu’da işlerin bittiği net bir tarih yoktur. Sonuç olarak biri bitiyor, biri başlıyor.

Sürekli fotoğrafladığım İverönü düzlüğü dediğimiz bu arazide bağlar hariç, buğday ve tütün tarlaları her sene dönüşümlü olarak ekilir. Bu sene yeşil olan yer diğer seneye başka renkte olabilir. Bu da fotoğraf için zengin bir renk kontrastı sağlıyor. Farklı konumlardan iyi fotoğraflar çıkıyor.

Bu fotoğrafı çok uzak bir mesafeden çektim. Benli Köyü sapağına yakın bir noktaydı ve tütün dikenler uzaklardan belli oluyordu. Ayrıca tütün dikimi için kullanılan su tankerleri sürekli gidip geliyordu. Uygun ışığı bekleyip, en sonunda bir akşam üstü bu fotoğrafı çekmeyi başardım.