İverönü / Erbaa / Tokat

Bahar, Erbaa’ya bir başka geliyor sanki. Tarım cenneti olan bu yemyeşil tarlalar ve araziler, tarım faaliyetlerinin de başlamasıyla bambaşka bir hareketliliğe ev sahipliği yapıyor. Yoğun bir koşturmacaya tanık oluyor bu güzel topraklar.

İşine gücüne koşan insanlar ve doğanın mucizeleri her yerden fışkırıyor adeta. Bu yorucu telaşın başlangıç ve bitiş süresi her tarım ürününde farklı olsa da Anadolu’da işlerin bittiği net bir tarih yoktur. Biri bitiyor, biri başlıyor.

Sürekli fotoğrafladığım İverönü düzlüğü dediğimiz bu arazide bağlar hariç, buğday ve tütün tarlaları her sene dönüşümlü olarak ekilir. Bu sene yeşil olan yer diğer seneye başka renkte olabilir. Bu da fotoğraf için zengin bir renk kontrastı sağlıyor. Farklı konumlardan iyi fotoğraflar çıkıyor.

Bir akşamüstü bu düzlükte bulunan petrole gittim, aracımı park ettim ve sürekli dikkatimi çeken dağan ağacını ve hemen yanından geçen yolu kontrol ettim.Yolun ilerisinde ise iki tane traktör vardı. Kafamda bir fotoğraf canlanmıştı. Fakat fotoğraf makinesi ile istediğim kareyi çekemezdim. Daha etkili bir çekim için tepeden bakmak lazımdı. ”Drone bu işi çözer.” dedim.

Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra dronu uçurdum ve o bölgeye gönderdim. Kadrajı da ayarladıktan sonra traktörlerin gelmesini bekledim. Fakat ne gelen vardı ne de giden. Güneş gidecekti ve dronun da şarjı azalıyordu. Yine istediğimi çekemeyecektim, öylece bekliyordum.

Beklemeye devam ederken, aracımın yanına bir traktör geldi ve park etti. Traktörden inen iki arkadaşla selamlaştık ve ayaküstü ne yaptığımdan bahsettim. Sanki istediğimi Allah’ım bana göndermiş gibiydi. Arkadaşa traktörle oradan geçmesini rica ettim. Sağolsun kırmadı ve bu fotoğraf ortaya çıktı. Zamanlama harikaydı.

Bu güzel fotoğrafta emeği geçen Avukat Muammer Dizdar‘a ve meslektaşım Öğretmen Çağrı Tüzel’e çok teşekkür ediyorum. Hangi meslekten olursa olsun, içinde Anadolu’yu yaşatanlara selam olsun.