Bengü (Uluavlu) / Bafra / Samsun

Dünya var olduğu günden beri değişmeyen tek bir şey var. O da yaşam döngüsü. İnsan doğar, yaşar ve ölür. Arda kalan ise yaşanmışlıklar, hatıralar ve geride bırakılanlardır. Gideni hatırlatan, zamanın izlerini taşıyan, dünya malı dünyada kalır dediklerimizdir. Her parçası bir anın parçasıdır.

Bafra’nın en büyük köylerinden olan Bengü, 1987 yıllarında Altınkaya Barajı projesi ile sular altında kalmış. Sessiz Çığlık olarak bilinen bu göç ile beraber insanlar Tekirdağ, Hatay gibi memleketin bir ucuna savrulmuşlar. Yukarıda kalan köyler ise bundan etkilenmemiş. Yaşam döngüsüne devam etmişler.

Şuan ormana komşu, diğer evlerden uzak, manzarası harika olan bir evin içine bakıyorsunuz. Bir de eşimin anneannesinden, yani Hatık Ebe’den kalan son hatıralara. Renkler bir başka güzel, ritimler can alıcı. Modeller ise arda kalanlar, eşim ve annesi.

Anadolu evlerinin ışığı, ruhu gerçekten başka oluyor. Fotoğrafa bir başka atmosfer katıyorlar. Ah bir de kaderine terk edilmeyip, yaşama tekrar kapılarını açsalar. Ve eskiden olduğu gibi de hiç kapanmasalar…