Yukarı Kotanlı / Selim / Kars

Bir uçtan bir uca Anadolu toprakları, verimli ovalarla ve düzlüklerle kuşatılmış. Yöreden yöreye değişen ürünler de bu toprakların ne kadar verimli olduğunun adeta göstergesi. Fakat dört mevsimin net olarak yaşandığı bu topraklarda artık verim de üretim de düşmüş durumda. Peki neden?

Küresel ısınma, iklim değişikliği, kuraklık, yanlış ürün seçimi vb. durumlardan dolayı artık eskisi kadar verim alınamıyor. Bu da insanları ya göçe zorluyor ya da tarımdan uzaklaştırıyor. Ayrıca bu sadece o insanları değil diğer insanları ve canlıları da etkiliyor. Zincirleme bir olay diyelim biz buna.

Geçen temmuz sonu, fotoğraf gezisi için yolumuz doğuya düştü. Daha önce de gelmiştim buraya fakat detaylı bakmak veya köylere girmek nasip olmamıştı. Seyahatim boyunca onca düzlük ve ova gördüm. Fakat yolunda gitmeyen bir şeyler olduğu belliydi. Kuraklık, resmen ben buradayım diyordu.

Tuncer TATAR, Veyis POLAT ve Tayfun TANER ile çıktığımız bu yolculukta, yolumuz Tuncer abinin köyüne de düştü. Yol üstünde tepede dikkatimi çeken atlı, fotoğrafın izinde bizi kendisine çekmişti. Sorgusuz sualsiz hoşgeldiniz diyen bu güzel insanların verdiği emek görülmeye ve takdire değerdi. Fakat kuraklıktan dolayı ekinler bu sene ancak bir karış büyümüş. Bu da saman kıtlığının ve samanın çok pahalı olacağının göstergesiydi.

Harman ola dedikten sonra, harika fotoğraflar çektik. Bu fotoğrafta özellikle de eskiyi ve yeniyi harmanlayarak bir eser ortaya çıkarmak istedim. Bir yanda atlı tırmık, diğer yanda ise traktör. Yürüyen model ise kompozisyon üçgenini iyi tamamlamış oldu. Pamuk pamuk bulutların ve masmavi gökyüzünün altında bu güzel insanların verdiği emeğe şahit oldum. Ayrıca atlı tırmığın ne kadar faydalı bir şey olduğunu da öğrenmiş oldum. Sabrı, emeği ve güler yüzü için bu kardeşlerime çok teşekkür ediyorum.

Bu güzel topraklarda yeniden buluşmak dileğiyle…