Gölönü / Erbaa / Tokat

Kimi insanların hayvanlarla olan bağlarının insanlarla olan bağlarından daha güçlü olduğunu düşünüyorum. Onlarla bir arkadaş gibi geçinip, hislerini ve davranışlarını anlayan insanlara saygılar sunuyorum. İster evcil olsun, ister yabani, onların dilinden anlamak gerçekten bir beceri ve alkışlanası.

Doğduğum bu topraklar; Erbaa, hem doğası hem de bulunduğu coğrafya itibariyle tarım ve hayvancılık için çok uygun bir yer. Genelde küçükbaş hayvancılık tercih edilse de son zamanlarda büyükbaş hayvancılık da hız kazandı. Ayrıca bu ihtiyacı karşılamak için geniş ve büyük ahırlar inşa edildi.

Bu fotoğrafı Gölönü Köyü’nde çektim. Bekir Akbayır abim ile bir bahar günü yaylalara fotoğraf gezisi için çıkmıştık. Bir kaç yayla fotoğrafladıktan sonra Bekir Abi’nin babası Yusuf Amca’nın da yaylak olarak kullandığı yere gittik.

Yusuf Amca yeşillikler içinde hayvanlarını otlatıyordu. Biz de güzel bir fotoğraf olur diye hemen makineleri kaptık. Yalnız ben boğaya belli bir mesafe yanaşamazken, Yusuf Amca’nın köpeği ve boğası ile olan arkadaşlığına hayran kaldım. Bu yüzden fotoğrafın adını dostluk koydum.