Karayaka / Erbaa / Tokat

Erbaa Ovası, Orta Karadeniz’in en verimli ovalarından biridir. Kelkit Nehri ile sulanan bu bereketli ovada bir çok meyve ve sebze yetiştirilir. Hatta bu ova meşhur Tokat Yaprağı’nın ve Tokat Domatesi’nin de evidir.

Bahar ile birlikte canlanan Erbaa Ovası, bir çok ürüne ev sahipliği yapar. Bağ yaprağı, tütün, ayçiçeği, şeker pancarı, biber, domates, patetes, pirinç, kavun, karpuz ve sayamadığım bir çok ürün yetiştirilir.

Ovanın kuzey kısmında bulunan Karayaka Kasabası ise meşhur Karayaka Koyunu’nun yanı sıra yörenin en iyi karpuzlarının yetiştiği bölgedir. Kelkit nehrinin sularıyla sulanan bu bereketli topraklarda, fideler dikildikten sonra soğuktan zarar görmemeleri için üzerine bir file örtülür. Havalar ısındıktan ve fideler biraz güçlendikten sonra bu fileler kaldırılır.

Fotoğrafçılar için iyi bir ritim ve perspektif konusu olan karpuz tarlaları her zaman benim de ilgimi çekmiştir. Bir akşamüstü babam ile beraber bu tarlalara bakmaya gittik. Fotoğraf açısından harika görünüyordu. Doğru ışığı ve konumu bulmak için birazcık uğraştık ve uygun zamanı bekledik. En sonunda ise böyle bir fotoğraf ortaya çıkarmayı başardık.

Umarım, tüm çiftçilerimiz için bol ve bereketli bir sezon olur.