Perşembe Yaylası / Aybastı / Ordu

Perşembe Yaylası, her mevsim güzelliği ile binlerce insanı kendisine çeker. Ünlü menderesleri, tepeleri, şelaleri ve yaylayı kaplayan koyun sürüleri ile Perşembe Yaylası vazgeçilmez turizm noktalarından birisi haline geldi. Tabi ki fotoğrafçıların da gözde mekanlarından birisi. Özellikle de benim.

Yaylada hangi tepeden bakarsanız bakın, mendereslerin suyunun toplandığı biz düzlük görürsünüz. Bu mevki Kümbet diye anılır ve tarihe tanıklık etmiş, büyük bir savaşın yaşanmış olduğu düzlüktür. Türklerin Karadeniz’e ilk giriş kapısı olan Perşembe Yaylası’nda, 1105 yılında Trabzon Rum Devleti’ne karşı büyük bir savaş olmuş. Burada Danişment Gazi’nin komutanı Emir Kümbet ve 6 bin asker şehit düşmüş. Bu mevkiyede Kümbet Ovası ismi verilmiş.

Günümüzde bu alanda temsili bir şehit mezarlığı ve bir türbe bulunmaktadır. Türbenin yanındaki mescitin minaresi ve bayrağımız fotoğraf açısından dikkatimi çekiyordu. Işığın dans ettiği bazı günlerde aklımda bu fotoğrafı çekmek vardı. Birgün tepe üzerinde biraz bekledikten sonra, uygun ışığı yakalayıp sonunda bu fotoğrafı çekmeyi başardım.