Niyazi GÜRGEN

  • portfolyo
  • fotoğraf
  • blog

Mendereslerin Cenneti

25 Mayıs 2022

Perşembe Yaylası /Aybastı / Ordu

Perşembe Yaylası, doğal bir oluşum olan kıvrım kıvrım menderesleri ve her yeri kaplayan koyun sürüleriyle meşhur. Bu yayla hem tarihi dokusuyla hem de doğal güzellikleriyle bence Ordu’nun en güzel yeri.

En canlı dönemleri olan mayıs ortasından haziran ortasına kadar olan süreçte, yaylanın en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. Tabi doğru anda doğru yerde iyi ışıkta olmak şartıyla. Ayrıca yaylanın da rutinini iyi okumak gerekiyor. Yayladaki düzen aslında her şeyin kilit noktası.

Proje konularımdan biri olan Perşembe Yaylası’nda her gidişimde ayrı bir olayla karşılaşıyorum. Fotoğrafçının gözü de seçici olduğu için ortam ne olursa olsun mutlaka yeni bir şey görebilirsiniz. Yeter ki dikkatli bakalım.

Arkadaşlarla bir gün Korgan’dayken yaylaya pikniğe gitmeye karar verdik. O kadar yağmur ve gök gürültüsü vardı ki zifiri karanlıktı her yer. Yaylaya vardığımızda ise hava biraz daha durulmuştu ve her yer sakindi.

Göl kenarında mangalı filan yaktık ama benim aklım hala mendereslerdeydi. Bu kadar yağmurdan sonra biliyordum ki beklediğim mucize gerçekleşecekti. Biraz sonra arkadaşım Muhammet ile beraber mendereslere bakmaya gittik. Tam beklediğim gibiydi.

Havadan görüntülemek için dronu hızlı bir şekilde kaldırdım. Gün battı batacaktı. Bu şansı çok iyi değerlendirmem lazımdı. Kimi yerlerde su çamur akıntısından dolayı sapsarıydı. Ayrıca menderesler su ile doluydu. Bana da geriye sadece bu anı güzelce fotoğraflamak kaldı ve sonunda başarmıştım.

23 beğeni
önceki yazı sonraki yazı

Copyright © Niyazi GÜRGEN

Share:
Social