Çiseli Şelalesi / Karaoluk Köyü / Ordu

Meşhur bir türkü vardır. Ordu’nun Dereleri diye. Aksa yukarı aksa diye devam eder. Adeta sizleri dağa, taşa yaylalara götürür. Ordu’nun o güzel derelerini bizlere doyasıya anlatır.

Bu şelaleyi daha önce fotoğraflarda görmüştüm. Ben de bir gün yolumu oraya düşürdüm. Fatsa-Ordu sahil yolunun hem yükünü hem de tehlikesini azaltmak için yapılan çevre yoluna girip, bir zamanlar Türkiye’nin en uzun tüneli ünvanını taşıyan Nefise Akçelik Tüneli’ni geçtikten sonra tünel çıkışında hemen sağa döndüm.

9 km’lik bir kaç dar köy yolu geçtikten sonra tabelaları izleyerek diğer adı Karaoluk Şelalesi olan Çiseli Şelalesi’ne ulaştım. Yaklaşık 10 metreden düşen suyun verdiği huzur ve ortam harika. Hele ki yaz günlerinde çok serinletici.

Güzel bir vakit geçirmek, mangal keyfi yanında piknik yapmak, doğa yürüyüşüne çıkmak ve şelalenin muhteşem huzur verici sesi eşliğinde dinlenmek isteyenler için güzel bir mekan. Aktığı nokta ve şelale yatağı kayalık. Bu yüzden suyun oluşturduğu kaygan zemine mutlaka dikkat etmek lazım.

Bunca güzellik içinde elbette beni rahatsız eden şeyler de var. Hesler ve kirlenen dereler. Burası da nasibini almış durumda. En son gittiğimde hiç su yoktu, sonra aniden yukarıdan yapay şelale gibi su saldılar. Çok komik bir andı. Ordu’nun Dereleri yukarı da aksa aşağı da aksa, eskisi gibi değil artık. Neyse…

Böyle bir şelaleyi uzun pozlamak elbette bir tercih meselesiydi. Şelalenin boyutunu göstermek için ise bir model gerekliydi. Ters ışıkta çok az zorlamasına rağmen bu fotoğrafı ortaya çıkardık. Bu çalışmada bana modellik yapan fotoğrafçı arkadaşım Önder Tamtürk’e sabrı için çok teşekkür ederim.

Bir gün yolunuz düşerse, mutlaka ziyaret edin derim.