Doğanyurt / Erbaa / Tokat

Bahar geldiğinde her tarım ürünü gibi tütün ekimi yapan çiftçiler için de yorucu bir süreç başlar. Bu süreçte verilen bu yoğun emek gerçekten alkışlamaya değer. Fakat en güzeli de elbette emeğin karşılığını almaktır.

Daha önceden hazırlanan fideliklerden sökülen tütün fideleri, heylere konularak dikim için bir gün öncesinden hazır edilir. Sabahın erken saatlerinde başlayan yorucu dikim işi akşama kadar devam eder. Dikim işleri önceden elle dikim yapılırdı fakat teknolojinin de gelişmesiyle beraber bu işlerde bir nebze daha kolaylaştı.

Pandemi döneminde Erbaa arazilerini fotoğraflamak için harekete geçmiştim. Ayrıca tarlalar ve bahçeler çok hareketliydi. Tepekışla üzerinden Doğanyurt üzerine doğru yola koyuldum. Yol üzerinde bir kaç yerde dursam da istediğim fotoğrafı bulamamıştım.

Daha sonra biraz ilerde yol üzerinde ilaçlama yapan Menderes abi ile tanıştım ve bana ilerde tütün dikildiğini söyledi. Onlarla da biraz çekim yapıp muhabbet ettikten sonra tütün tarlasına gittim. Sağolsunlar işleri bitmesine rağmen beni kırmadılar.

Gün batmak üzereydi ve ışık harika görünüyordu. Bu anı kaçırmamak için acele ettim.Tarlayı hemen inceledim ve tarla düz olduğundan drone ile havadan çekim yapmaya karar verdim. Ayrıca yandaki ekin tarlasını da kadraja alarak güzel bir diyagonal ortaya çıkarmak istedim. Umarım başarılı olmuşumdur. Takdir sizin.

Tarla sahibi Gökhan Abi ve ailesinin misafirperverliği için ayrıca teşekkür ederim. Umarım emeklerinin karşılığını alırlar.